چگونگی پرورش جوجه یکروزه در خانه

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

جوجه های یکروزه مرغ تا سه هفتگی دارای حساس ترین وضعیت اند و چنانچه قصد نگهداری شان را در خانه دارید باید با چگونگی پرورش این پرنده های ضعیف آشنا باشید و به بهترین شکل از آنها مراقبت نمایید.
با آمدن بهار و به خصوص در اوخر بهار بسیاری از مردن شاهد خرید و فروش جوجه های رنگی در خیابان می باشند و عده ای هم آنها را خریداری می کنند اما متاسفانه با شیوه صحیح نگهداری و پرورش این موجودات ضعیف آشنا نیستند و درصد بالایی از جوجه ها در همان هفته های اول می میرند.
اگر قصد نگهداری این جوجه ها را در خانه دارید باید با چگونگی مراقبت از این پرندگان آشنایی کافی را داشته باشید و بتوانید یکماه اول یعنی حساس ترین روزهای عمرشان را به بهترین شکل از آنها مراقبت نمایید.

پرورش جوجه در خانه

همانطور که گفته شد یکماه اول حساس ترین دوره هستند و تقریباً تمامی جوجه هایی که در خانه ها می میرند پیش از یکماهگی مریض می شوند و کمتر از یکماه سن دارند.
اگر تا یک ماه توانستید آنها را زنده نگه دارید مطمئن باشید دیگر نمی میرند و تا آخر زنده خواهند ماند اما این بدان معنا نیست که بعد از یکماهگی از تغذیه شان غفلت کنید.
تا روزیکه این جوجه ها به خروس یا مرغ تبدیل می شوند باید از آنها به خوبی مراقبت کنید چراکه این موجودات همانند انسان ها به غذا و جای خواب خوب و مناسب نیاز دارند.
برای پرورش جوجه ها در خانه اولین کار تهیه بستر و یک قفس مناسب است که هم گرم باشد و هم بهداشتی و علاوه بر آن از دست گربه در امان باشد.
قفس های فلزی بهترین گزینه هستند که بهتر است در ابعاد یک متر مربع باشند، برای رعایت نکات بهداشتی هم بهتر است یک روزنامه زیرشان پهن کرد تا هر روز بتوانید روزنامه را عوض کنید و فضولات شان که عامل بیماری هستند را از آنها دور نمایید.
جوجه ها در سه هفته اول از نظر تغذیه حساس می باشند و اگر غذاهای سنگین یا بیش از حد بی خاصیت به آنها داده شود مریض شده و زود می میرند پس بهتر است از نظر تغذیه هم مورد توجه قرار بگیرند. امروزه دان های مخصوصی برای جوجه ها وجود دارد که به استارتر مشهورند و از مرکز های عرضه کننده غذای حیوانات و پرندگان می توانید این دان ها را تهیه کنید.
دان های استارتر را تا 21 روزگی باید استفاده کنید و از آن روز به بعد باید دان و خوراکی دیگر برایشان تهیه کرده و در اختیار شان قرار دهید.
اگر به دان های استارتر دسترسی نداشتید بهترین غذا را می توانید خودتان درست کنید یعنی کمی گندم را بکوبید و با نان خشک کوبیده مخلوط کنید و کمی هم پودر استخوان به آن بیافزایید.
علاوه بر این جیره غذایی می توانید در روز یکی دو بار هم به آنها مولتی ویتامین بدهید تا بدن شان ضعیف نشود و دیر تر بیمار گردند.
بدن جوجه های یکروزه به فسفر، کلسیم، نمک، پروتئین و ویتامین نیاز دارد پس بهتر است از دان های آماده استفاده کنیم تا نیاز های بدنی شان به بهتری شکل ممکن مرتفع گردد.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

به بالای صفحه بردن