پرورش انواع جوجه خروس ماشینی در منزل

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

انواع مختلفی از جوجه خروس های ماشینی امروزه بصورت رنگ شده یا غیر رنگی در بازار بفروش می رسند و توسط عموم مردم در منزل پرورش می یابند که برای پرورش اصولی شان در این بحث توضیح مختصری می دهیم.
جوجه های ماشینی پرنده هایی هستند که جمعیت شان در تمامی نقاط دنیا بالاست و با هدف تولید گوشت در بزرگترین مراکز تکثیر می گردند. این جوجه ها در جنس ماده مورد توجه پرورش دهندگان و تولید کنندگان گوشت قرار می گیرند.
جوجه خروس ها نیز بخاطر اینکه توانایی شان همانند جوجه های ماده نیست از روند تولید گوشت حذف می گردند و در تولید پودر گوشت خوراک دام و طیور بکار می روند البته درصدی ازین جوجه خروس ها هم بصورت زنده وارد بازار شده که ازین میان تعدای بصورت رنگ شده و تعدادی هم بدون رنگ بفروش می رسند.
بطور کلی جوجه خروس های ماشینی مورد توجه قرار ندارند و حتی برخی از مراکز این جوجه ها را به محض تفکیک جنسیت در دستگاه های چرخ گوشت بزرگ می اندازند و جوجه ها بصورت ماده اولیه در تولید خوراک مصرف می شوند.

پرورش انواع جوجه خروس ماشینی در منزل

جوجه خروس ها اگرچه برای مراکز تولیدی گوشت سودمند نیستند اما برای پرورش در منزل مناسب بوده و بهترین منابع گوشتی محسوب می شوند که هر فردی می تواند بصورت شخصی در یک فضای کم آنها را پرورش دهد و تولید گوشت داشته باشد.
برای پرورش این جوجه ها در منزل فضای کمی لازم است و می توانید در یک محدوده دو متر مربع یک عدد ازین جوجه ها را پرورش دهید اما قبل از اینکار باید بدانید که این جوجه ها حساس هستند و نیاز به مراقبت دارند پس بهتر است بسترشان را با کاه بپوشانید و در مکانی آنها را پرورش دهید که دست گربه یا شکارچیان از آنها کوتاه باشد.
جوجه خروس های ماشینی در ابتدا باید از جیره های غذایی سرشار از پروتئین برخوردار شوند به همین خاطر بهترین دان برای آنها دان پارس یا آماده استارتر می باشد.
این تغذیه تا سه هفته اول زندگی جوجه ها بهترین ماده غذایی خواهد بود اما از آن زمان به بعد باید آنها را با دان های دیگری که برای این طیور تولید شده تغذیه نمایید.
خوب است بدانید که بهداشت در حد زیادی سلامت این طیور را تضمین می کند پس بسترشان در صورت آلودگی شدید باید ضدعفونی شود و ظروفی که برای دان خوردن و آب خوردن انتخاب می شوند مدام تمییز شوند.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

به بالای صفحه بردن