نگهداری و پرورش جوجه های گوشتی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

جوجه های گوشتی به جوجه مرغ یا جوجه خروس هایی گفته می شود که برای تهیه و تولید گوشت در مرغداری ها پرورش و نگهداری شده و اغلب شان در سه چهار ماهگی کشتار می شوند.
جوجه های گوشتی نوعی از جوجه های نر و ماده می باشند که تنها هدف پرورش و نگهداری این جوجه ها تولید گوشت بوده و طبق شرایط خاصی بزرگ می شوند اما بیشتر این جوجه ها بعد از گذشت سه الی پنج ماه بسته به وزنی که دارند باید به کشتارگاه انتقال داده شوند و برای تولید گوشت مصرفی جامعه گوشتشان به بازار عرضه گردد.
گوشت جوجه ها از نوع سفید بوده و سرشار از مواد معدنی است اما اگر در پرورش جوجه ها از متدهای استاندارد کمک نگیرید ممکن است بیماری کل گله را از پا در آورد به همین خاطر در مرغداری ها از تغذیه و بهداشت و همچنین دمای محیط غفلت نمی شود.

تغذیه جوجه های گوشتی

جوجه های گوشتی به خاطر رشد سریعی که دارند برای تولید گوشت انتخاب شده اند البته نوع تغذیه در روند رشد شان بی تاثیر نیست.
برای اینکه جوجه ها دچار کمبود مواد معدنی نشوند می باید در رژیم غذایی شان موادی با ارزش غذایی بالا استفاده شود مثل دان مرغ، استارتر، دان های کنستانتره یا غلات و دیگر کنجاله ها.
به طور کلی صرف نظر از سن و نژاد، مهمترین عامل که در کیفیت گوشت دخیل است همین تغذیه می باشد یعنی اگر تغذیه جوجه های گوشتی باب میلشان باشد به خوبی چاق می شوند اما اگر از کمبود مواد معدنی همچون کلسیم و پروتئین برخوردار باشد رشد یا کند می شود و یا بیماری جوجه را از پا در می آورد.
چنانچه قصد نگهداری جوجه در منزل را دارید باید اول از همه یک قفس و یا یک مکان مناسب برایش فراهم سازید و اندازه قفس بسته به تعداد جوجه ها در تغییر است اما یک مکان در ابعاد یکمتر مربع بهترین محیط پرورش یک عدد جوجه است که این مکان باید هم از نظر نوردهی و هم از نظر گرما شرایط مطلوبی داشته باشد.
به جز قفس لوازم دیگری هم نیاز دارید مثل آبخوری یا دان خوری البته اگر در فضای بسته می خواهید جوجه را بزرگ کنید باید از تهویه فراموش نکنید و اگر در فضای باز و سرد است باید یک بخاری کوچک مخصوص طیور فراهم آورید.
کف بستر را هم می باید از خاک و ماسه و خاک اره پر کنید تا جوجه احساس راحتی داشته باشد.
و اما از نظر تغذیه بهترین غذا برای جوجه های دو سه روزه دان های استارتر می باشند که در بازار به فروش می رسند، پس از یک هفتگی هم می توانید گندم و نان و پودر استخوان را مخلوط کنید البته فراموش نکنید جوجه ها باید کلسیم و پروتئین کافی به بدنشان برسد پس بهتر است از شک، ب کمپلکس، مولتی ویتامین های مخصوص دام و طیور استفاده نمایید بدین صورت که یک قاشق شکر را در آب حل نموده و با مواد گفته شده مخلوط نمایید و تا مدت زمان 8 ساعت در اختیار جوجه قرار دهید.
نا گفته نماند که دستورالعمل استفاده از ویتامین های طیور را می توانید طبق دفترچه اجرا کنید.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

به بالای صفحه بردن