نگهداری و پرورش انواع جوجه مرغ گوشتی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

برای نگهداری کردن و پرورش دادن انواع گوناگونی از جوجه مرغ های گوشتی امروزه راهکار های استانداردی پیش پای پرورش دهندگان قرار گرفته است که در ادامه به توضیح مختصر در این خصوص می پردازیم.
نگهداری کردن و پرورش دادن جوجه مرغ های گوشتی امروزه هم بصورت خانگی در تعداد کم و در منزل صورت می گیرد و هم در مراکز معتبر با گله های چندهزار تایی اجرا می شود که بطور کلی این طیور با چندین روش مختلف پرورش می یابند.

پرورش جوجه مرغ گوشتی در خانه

پرورش انواع گوناگونی از جوجه مرغ های گوشتی در منزل نیز امکان پذیر می باشد اما برای اینکه بتوانید به تولید گوشت خوب نائل گردید باید با شیوه های اصولی و عوامل موثر در پرورش آشنا باشید و حتی الامکان تجربه کافی در این امر بدست آورید.
چنانچه تعدادی جوجه مرغ گوشتی خریداری کرده اید و در منزل قصد پرورش و نگهداری شان را دارید باید پیش از هرکاری شروع به ساخت یک بستر و سرپناه مناسب برای جوجه ها کنید. برای ساخت یک بستر مناسب بهترین کار این است که تور مرغی تهیه نمایید و به ازار هر یک جوجه پنجاه سانتی متر مربع در نظر بگیرید یعنی اگر ده جوجه گوشتی دارید فضایی حدود پنج متر مربع را با تور مرغی حصار بندی نمایید تا هم از دست شکار چیانی همچون گربه در امان باشند و هم از نظر بهداشتی تحت کنترل قرار گیرند و بتوان به راحتی بسترشان را ضدعفونی کرد.
تورمرغی همراه با یک فیبر برای سقف مناسب ترین سرپناه است که جوجه ها را از وجود باران در امان نگاه می دارد و همچنین اگر هوا سرد بود می توانید به دور تور پلاستیک بپیچید.
بعد از ساخت سرپناه داخلش را با کاه پر کنید و بعد می توانید جوجه ها را به داخل وارد سازید البته یادتان باشد که داشتن ظروف آبخوری و دان خوری مخصوص نیز ضروری ست.
جوجه ها وقتی از نظر جا و مکان یک بستر مناسب پیدا کردند می توانید به سراغ دان و تغذیه شان بروید که برای جوجه های گوشتی چندروزه دان آماده استارتر بهترین تغذیه به حساب می آید که بعنوان دان پارس می توانید از مراکز معتبر خریداری کنید.
وجود آب سالم و تمییز یکی از عوامل موثر بر روند پرورش این جوجه ها می باشد که حتی الامکان هر روز آن را تعویض کنید.
اگر بتوانید با این شرایط جوجه ها را پرورش دهید در کمتر از یکماه ند منبع گوشت با گوشت ارگانیک خواهید داشت و بعد از کسب تجربه کافی نیز می توانید مکان را وسیع تر کرده و بر تعداد جوجه ها در دوره های بعدی بیافزایید.
تغذیه و بهداشت اصلی ترین عوامل موثر در این خصوص می باشند که اگر نادیده گرفته شوند پرورش بی شک با شکست مواجه می گردد. ناگفته نماند جوجه ها بعد از بیست روز نیاز به دان خاصی دارند یعنی دان استارتر تا بیست روزگی مناسب آنها ست و از آن پس می توانید به دان های آماده دیگر رجوع کنید.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

به بالای صفحه بردن