نگهداری انواع جوجه گوشتی یکروزه

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

جوجه های گوشتی یکروزه حساس ترین پرندگان پرورشی اند که برای نگهداری از آنها باید تجربه کافی داشت ولی می توانید با رعایت کردن برخی نکات که در ادامه ذکر می کنیم در نگهداری انواع جوجه ها موفق عمل کنید.
جوجه انواع پرندگان پرورشی که برای تولید گوشت و تخم نگهداری می شوند در یکروزگی حساس ترین شرایط را دارند و اگر تجربه کافی جهت پرورش این پرندگان نداشته باشید امکان مرگ و میر بسیار بالا خواهد بود اما می توانید با بکار گیری برخی راهکار ها که در ادامه ذکر می کنیم جوجه های یکروزه گوشتی را پرورش دهید و سلامت شان را تضمین نمایید.

پرورش و نگهداری جوجه یکروزه مرغ گوشتی

جوجه مرغ های گوشتی یکروزه همانطور که می دانید بسیار ضعیف هستند و اگر در اولین روز تولد تا سه هفتگی مورد توجه قرار نگیرند به زوردی خواهند مرد به همین خاطر پیش از پرورش این جوجه ها باید شرایط خوبی را برای شان ایجاد کنید که این شرایط با استفاده از برخی تجهیزات مساعد می شوند.
یکی از وسایلی که باید در این راستا حتما در مکان پرورشی وجود داشته باشد پرژکتور است که با استفاده ازین وسیله می توان نوردهی کافی را اعمال کرد و جوجه ها را ازین نظر بی نیاز نمود. ظروف آبخوری و دان خوری هم از اهمیت ویژه ای برخوردارند و همانند تغذیه می توانند سلامت جوجه را تضمین کنند چراکه سلامت جوجه به بهداشت محیط واسبته است و ازین طریق بهداشت رعایت می شود البته باید این ظروف هرچندوقت یکبار ضدعفونی گردند.
همانطور که می دانید جوجه های گوشتی یکروزه باید در دمای خاصی قرار گیرند که برای اینکار وجود یک هیتر و کولر ضروری است و علاوه بر آن باید یک دماسنج و فن تهویه هم در مکان پرورشی نصب کنید.
رطوبت ساز، رطوبت سنج و سنسور های گاز آمونیاک هم از دیگر تجهیزات ضروری می باشند که هریک به نوعی به حفظ سلامت محیط و طیور کمک می کنند.
با داشتن این تجهیزات می توانید جوجه ها را در تعداد بالا پرورش دهید اما به یاد داشته باشید که آب و خوراک نقش مهمی در رشد و نمو شان دارند و اگر تغذیه آنها کمبودی از نظر وجود ریزمغذی ها داشته باشد بی شک جوجه ها بیمار شده و بیماری به سرعت به سایر جوجه ها سرایت می کند پس بهترین دان را برای شان تهیه نمایید و در صورت وجود بیماری از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.
آنتی بیوتیک ها، پروبیوتیکها، مکمل های غذایی، ویتامینه و پروتئینه هم باید در برنامه قرار گیرند تا بهترین شرایط پرورشی برای جوجه ها محیا گردد.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

مطالب مرتبط

به بالای صفحه بردن