نگهداری انواع جوجه مرغ یکروزه

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

جوجه یکروزه انواع مرغ های پرورشی، پرندگانی حساس و آرام می باشند که برای نگهداری شان باید از بهترین دان استفاده کرد و در عین حال باید دمای محل نگهداری شان هم مساعد باشد.
مرغ ها پرنده هایی اهلی با جمعیت بسیار بالا می باشند که به خاطر تخم و فرآورده های گوشتی پرطرفدارشان از بیشترین پرورش برخوردار بوده و در تمامی نقاط دنیا بعنوان طیور سودمند شناخته می شوند. این پرندگان انواع مختلفی از نژادهای زینتی، گوشتی و تخمی مادر را شامل می شوند و اغلب شان از سازگاری بالایی برخوردار می باشند اما جوجه های یکروزه مرغ ها حساس ترین جوجه ها هستند و باید در نگهداری از آنها نهایت دقت و حوصله را بکار برد.

پرورش جوجه یکروزه مرغ

جوجه های یکروزه بعد از سر در آردن از تخم نیازی به ماده غذایی و آب ندارند و تا 24 ساعت می توانند از تخم خودشان تغذیه کنند اما بعد از 24 ساعت اگر به آنها توجه نشود ممکن است بیمار گردند و بمیرند به همین خاطر بهتر است آن ها را در سه هفته اول مورد توجه قرار داد یعنی از دان مرغوب و آب سالم گرفته تا دما و نوردهی باید همه و همه در بهترین وضعیت باشند که در این خصوص دان های بسیار باکیفیتی به بازار روانه می شوند و در خصوص تجهیزات هم می توانید از هیتر، رطوبت سنج و کولر، فن تهویه و ظروف مخصوص دانخوری استفاده کنید البته این تجهیزات برای پرورش تعداد بالای جوجه یکروزه مرغ است.
اگر قصد پرورش و نگهداری تعداد کمی ازین جوجه ها را دارید می توانید درون یک کارتن تجهیزاتی را بکار برید و بستر مناسبی برای جوجه فراهم آورید که برخی ازین تجهیزات عبارتند از یک لامپ، دماسنج، ظرف آبخوری فنچ، کمی کاه و یک ظرف غذاخوری کوچک پرندگان البته باید ظرف غذاخوری و آبخوری را از بیرون کارتون به داخل تعبیه نمایید و با استفاده از لامپ دمای درون جعبه را به مقدار استاندارد در آورید.
یادتان باشد جوجه مرغ در یکروزگی حساس است و بهترین دان برای آنها دان های آماده استارتر می باشند.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

به بالای صفحه بردن