شیوه نگهداری جوجه های یکروزه مرغ تخمگذار

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

امروزه مرغ های تخمگذار یا تخمی از سودآور ترین پرندگان پرورشی هستند که شیوه های خاصی برای نگهداری و پرورش شان وجود دارد و اگر جوجه های یکروزه در شرایط مساعد پرورش نیابند بزودی خواهند مرد.
مرغ های تخمگذار از سودآور ترین پرندگان هستند چراکه مصرف تخم مرغ امروزه از نظر پزشکی برای حفظ سلامتی و تامین انرژی توصیه شده و درصد بالایی از پروتئین و ویتامین ضروری بدن مان را فراهم می کند به همین علت باید مرغ های تخمگذار در شرایط خوبی پرورش یابند تا بتوانند بهترین تولید را داشته باشند.
در حال حاضر جوجه های یکروزه این طیور در بازار خرید و فروش می شوند که در ادامه شیوه صحیح نگهداری این جوجه ها را ذکر می کنیم.

شرایط مساعد پرورش جوجه یکروزه مرغ تخمگذار

برای پرورش و نگهداری جوجه های یکروزه مرغ تخمی در بهترین شرایط باید از ابتدا آنها را در دمای مناسب قرار دهیم که این دما 37 درجه است و علاوه بر آن باید بستر شان از نظر بهداشتی عاری از هر گونه میکروبی باشد.
چنانچه جوجه ها را در بستری قرار داده اید که قبلا محل نگهداری طیور دیگر بوده اند می باید پیش از هر چیزی آنجا را ضد عفونی کنید و تمامی فضولات را از آنجا بیرون بریزید سپس جوجه ها را در آنجا قرار داده و دمای مطلوب را برای شان فراهم آورید.
مورد بعدی که باید بدان توجه داشته باشید نوردهی است یعنی با استفاده از پرژکتور باید نور خورشید را شبیه سازی نموده و آنها را در بهترین وضعیت قرار دهید تا بتوانند رشد خوبی داشت هباشند و اگر بتوانند با این نوردهی استرحت کافی داشته باشند بی شک در آینده توانایی تخمگذاری بالایی خواهند داشت.
تهویه هم باید همیشه صورت گیرد تا جوجه ها از هوای محیط بتوانند بهره ببرند ولی از همه مهمتر تغذیه جوجه هاست، جوجه ها تا سه هفته اول زندگی خود باید بتوانند مواد ضروری و مورد نیاز را تامین کنند و اگر نتوانند این مواد را تامین نمایند می میرند پس باید از تغذیه و دان مرغوب و مقوی بهره مند شوند تا از این نظر تامین شده و رشد یابند.
در حال حاضر برای جوجه های یکروزه دان خاصی تولید می گردد که در نام استارتر عرضه شده و بعنوان بهترین دان در بازار بفروش می رسند.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

به بالای صفحه بردن